"Bármelyikük győz... mi veszítünk"
Tudósok és szakértők csapata érkezik az Antarktiszra, hogy felkutassanak egy, a jégkéreg alatt rejtőző ősi piramist, azonban hamarosan rá kell döbbenniük, hogy ez a felfedezés nem is olyan örömteli, sőt veszélyt jelenthet az egész emberiségre: a piramis belsejében ugyanis két földönkívüli fajra bukkanak, akik évezredek óta háborúznak egymással a mélyben. Mindegy, melyikük kerül ki győztesként, mi csak veszíthetünk. Az izgalmasnak tűnő, de tragédiába torkolló kaland akkor veszi kezdetét, amikor a milliárdos gyáros, Charles Bishop Weyland összehív egy archeológusokból, tudósokból és biztonsági szakértőkből álló csoportot, élükön a környezetvédő és világutazó Alexa Woodsszal, hogy vizsgálják meg a mélyen az Antarktisz jege alól sugárzó titokzatos objektumot. Amit a fagyott felszín alatt 650 méteres mélységben találnak, az eleinte lázas izgalomba hozza, majd halálra rémíti oket. Egy különös piramisra bukkannak, amiben az azték, egyiptomi és kambodzsai kultúra jegyei keverednek. A piramis belsejében olyan fejlett technológiával megépített teremrendszer rejlik, amit nyilvánvalóan csakis földönkívüli tudás alakíthatott ki, és évezredeken keresztül használt is. A termek falai váratlanul képesek átalakulni, csapdába ejteni és elvágni egymástól a csapat tagjait. Teremről teremre haladva végül fény derül a rettenetes igazságra: Ragadozók tartanak életben egy foglyul ejtett idegen királynőt, aki százévenként egyszer rak tojásokat. A Ragadozó-sarjakat összeeresztik az idegen-utódokkal, hogy a velük való harcban teszteljék őket. A kutatócsoport érkezése idején épp egy ilyen bizarr beavatási ceremónia zajlik: a Halál és a Ragadozó ivadékai háborúznak egymással. (a hivatalos magyar honlap alapján)
20TH CENTURY FOX A TWENTIETH CENTURY FOX BEMUTATJA
AVP
ALIEN VS. PREDATOR
RENDEZŐ PAUL W. S. ANDERSON FORGATÓKÖNYV PAUL W. S. ANDERSON TÖRTÉNET PAUL W. S. ANDERSON ÉS DAN O'BANNON & RONALD SHUSETT KÉSZÜLT DAN O'BANNON ÉS RONALD SHUSETT 'ALIEN' KARAKTEREINEK ÉS JIM THOMAS & JOHN THOMAS 'PREDATOR' KARAKTEREINEK FELHASZNÁLÁSÁVAL PRODUCER JOHN DAVIS PRODUCER GORDON CARROLL, DAVID GILER ÉS WALTER HILL ÜGYVEZETŐ PRODUCER WYCK GODFREY, THOMAS M. HAMMEL, MIKE RICHARDSON TÁRSPRODUCER CHRIS SYMES VEZETŐ OPERATŐR DAVID JOHNSON, BSC LÁTVÁNYTERVEZŐ RICHARD BRIDGLAND FILMVÁGÓ ALEXANDER BERNER VIZUÁLIS EFFEKTUSOK FŐFELÜGYELŐJE JOHN BRUNO LÉNY EFFEKTUSOK TERVEZŐJE ÉS ALKOTÓJA ALEC GILLIS ÉS TOM WOODRUFF, JR. EREDETI 'ALIEN' LÉNYEK TERVEZŐJE H. R. GIGER ZENE HARALD KLOSER JELMEZTERVEZŐ MAGALI GUIDASCI SZEREPOSZTÁS SUZANNE M. SMITH, CDG
SANAA LATHAN RAOUL BOVA LANCE HENRIKSEN EWEN BREMNER COLIN SALMON TOMMY FLANAGAN CARSTEN NORGAARD TOM WOODRUFF, JR. IAN WHYTE
A DAVIS ENTERTAINMENT COMPANY/ BRANDYWINE PRODUKCIÓJA PAUL W. S. ANDERSON FILMJE
Az alábbiakban sorra vesszük az AVP-film kisebb-nagyobb tartalmi elemeit, utalásait, filmes megoldásait, melyek összekötik ezt a meglehetősen felemásra sikeredett alkotást az igazi Alien-sorozattal, illetve tisztelegnek a klasszikus részek előtt.
A legnyilvánvalóbb összekötő kapocs - eltekintve magától az alien fajtól - természetesen Charles Weyland Bishop személye (Lance Henriksen hármas szerepe a szériában), illetve a Weyland Iparvállalat.
Az idegen piramis ötlete már az első Alien írásakor felvetődött, azonban a filmből kimaradt (bővebben: Dan O'Bannon eredeti forgatókönyve).
A Weyland Iparvállalat PS12-es műholdjának először látható sziluettje a megtévesztésig hasonlít az idegen királynő körvonalaira az Aliensből. Ugyanez a felvétel 90 fokkal elfordítva a közeledő Sulaco orr-részére emlékeztet.
A műholdkövető állomás egyik polcán látható egy bólogató/ivó madár, akárcsak a Nostromo étkezőasztalán, illetve Clemens börtönigazgató irodájában.
Weyland a kabinjában ülve ugyanúgy játszik a tollával, ahogy azt Bishop tette a késsel az Aliensben.
A Ragadozók életre kelő hajójának fényei hasonlóan verődnek vissza a harci maszk vizorjáról, akárcsak az Alien nyitójelenetében az ébredő Nostromo kijelzőinek villogása a vészhelyzeti sisakról.
Miller fáklyájának fényei ugyanúgy szűrődnek át a bálnavadásztelep egyik épületének résein, ahogy az Aliensben a felderítő robot letapogató sugarai megjelennek a Narcissus fedélzetén. Mindkét esetben balról jobbra "pásztáz" a függőleges fénysugár.
Ahogy a felfedezők villogó lámpákkal haladnak a piramis oldalán a csúcs felé, nagyon emlékeztet az Alien jelenetére, melyben Dallas, Kane és Lambert megközelítik az elhagyott idegen hajót. (kattints a képekre)
Az áldozati kamra oltárait ugyanúgy helyezték el, mint a Nostromo hiperálom-kapszuláit; "természetesen" mindkettőből hét darab van.
A piramisban több helyen - így az áldozati kamra közepén is - látható, tekeredő királynőembriót ábrázoló dombormű ihletője minden bizonnyal az Alien 3 posztergrafikája volt.
Szűk alagutakban menekülés az idegenek elől: ez az összes Alien-film sajátja, de az AvP ominózus jelenete rendkívül hasonlít az Aliens szellőzőcsatornás vesszőfutására.
Verheiden talál egy nyálkától csöpögő fegyvert, magához veszi, és perceken belül egy idegen áldozata lesz. Akárcsak Elgyn az Alien Resurrectionben.
Az egyik jelenetben Lex kezét látjuk nagyon közelről, amint megfogja a szikla szélét, majd felbukkan mögötte a hősnő arca is, ahogy riadtan keresi az idegent. Ugyanez a képsor az Alienben is megtalálható, persze Sigourney Weaverrel.
A meredező bálnacsontok emlékeztetnek az Alien idegen hajójának organikus folyosóira.
A főhősnő nagy csatája az idegen királynővel, valamint a bestia végső zuhanása/süllyedése az Alienst idézi.
A film belső feliratai eszünkbe juttatják Anyát, a Nostromo központi számítógépét.
A film hivatalos előzetese tartalmaz egy képsort az Alien 3-ból, mely a Fiorina bolygót ábrázolja - fordítva. A trailerben felhasználtak továbbá néhány hangeffektet és Brett halálsikolyát az Alienből.
|